У засніженій пустелі

У цьому Криму морського прибою не почуєш. Навколо — засніжена рівнина та березові ліси. Майже в чотирьох тисячах кілометрів від чорноморського півострова, в Сибіру, в Омській області Росії, є село з такою ж назвою — Крим.
Раніше на цьому місці жили казахські кочівники. Але 100 років тому вони зібрали свої юрти і покинули сибірське село. Тоді освоювати величезні площі вільної землі приїхали вихідці з Криму. У районному музеї досі зберігаються фрагменти їхніх возів і вцілілі горщики, які тут і досі називають глечиками.
Іван Кумпан, староста села Крим, розповідає легенду: “Спочатку село хотіли назвати Гаврилівкою. Але один чоловік поставив могорич, щоб Гаврилівкою не називали. Нехай краще Крим буде”.
Замість винограду і персиків у цих кримських садах під інеєм ростуть низькорослі яблуні, а шум морського прибою кримчанам замінили хуртовини. Туга за південними фруктами і квітами у переселенців відображена у сімейній творчості: рушники й подушки тут прикрашають рідними українськими візерунками.
Іван Кумпан ніколи не був у чорноморському Криму, про який розповідали бабусі. Він народився і виріс у Сибіру. “Але чим тут не Україна? — твердить староста, — у кожному будинку чути українську мову, пригощають варениками, салом”.
У назві свого села кримчани нічого незвичайного не вбачають, от тільки в місті іноді доводиться пояснювати, звідки саме ти приїхав.
“Якось викликали до військкомату, запитали: звідки ти? Сказав: із Криму. А як ти сюди потрапив? На автобусі приїхав. У них такі очі були… В Омську навіть подумати не могли, що є таке село Крим”, — розповідає староста.
Вихідці з Криму стали сусідами переселенців з Одеси та Полтави. В Омській області зараз близько 60 тисяч українських сімей. Усі вони дотримуються українських традицій, навіть православного священика благословили приїхати до Сибіру з України.
Місцеві мешканці зайняті сільським господарством. Тут збереглася молочна ферма і підприємство з розведення коней. Нинішні його мешканці спілкуються лише українською мовою.

За повідомленням телеканалу НТВ

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: