Астероїд назвали “Вікіпедія”

30 січня стало відомо, що один з астероїдів Сонячної системи було названо на честь Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Астероїд був відкритий 25 серпня 2008 року о 22 год 47 хв 45 с (UTC) астрономами з Андрушівської обсерваторії «Липневий ранок». Тієї ж доби астероїд спостерігали ще тричі. Також було три спостереження наступної ночі. Нововідкрита мала планета отримала тимчасове позначення 2008 QH24 (2008 — рік відкриття, Q — ознака другої половини серпня, H24 — порядковий номер — 608-й астероїд, відкритий у другій половині серпня). 18 квітня 2011 року астероїд отримав номер 274301. А 27 січня 2013 року йому присвоєна назва Вікіпедія.

Встановлено, що астероїди, які раніше отримали позначення 1997 RO4 і 2007 FK34, є тим самим астероїдом 274301 Вікіпедія. Таким чином, Вікіпедія вперше спостерігалася 8 вересня 1997 року о 0 год 28 хв 38 с (UTC) в обсерваторії Коссоль (Франція).

Андрій Макуха

Андрушівська обсерваторія (ААО) — єдина приватна обсерваторія в Україні, заснована 2001 року з ініціативи науковця Юрія Іващенка. З 2005 року вона входить до 20 найпродуктивніших обсерваторій світу(!) за спостереженнями малих планет. За цей час у ній було відкрито понад 90 астероїдів, серед яких (117240) Житомир, (133293) Андрушівка, (212723) Кличко та ін.

Пропозиція назвати один із відкритих у Андрушівці астероїдів «Вікіпедія» надійшла від члена правління ГО «Вікімедіа Україна» Андрія Макухи. Пан Юрій Іващенко охоче погодився на неї та подав відповідну заявку у Комітет з номенклатури малих тіл. Відтак, назву було одноголосно схвалено цим комітетом, в який входять 15 поважних науковців зі всього світу.

Новоназваний астероїд (274301) Вікіпедія має 17-ту зоряну величину та здійснює один оберт навколо Сонця за 3,68 роки. Невідомо точно з чого складається «космічна Вікіпедія», але найпевніше це каміння та метал. Астероїд на перший погляд нічим не відрізняється від десятків тисяч подібних уламків у головному поясі астероїдів. Однак тепер він слугує першим космічним пам’ятником Вікіпедії та вікіпедистам з усього світу.

Про непересічність події свідчить те, що за три дні, відколи з’явилася інформація про назву астероїда було створено статті про нього в 16 мовних розділах вільної інтернет-енциклопедії. А один з найактивніших вікіпедистів Великобританії  Richard Symonds  назвав її кандидатом у “найкрутіші проекти відділів Фонду” цього року.

За матеріалами http://wikimediaukraine.wordpress.com/

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: